B32924C3155K000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32924C3155K000
DigiKey Part Number
495-1886-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924C3155K000
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V