B32923C3564M000
DigiKey Part Number
B32923C3564M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32923C3564M000
Description
CAP FILM 0.56UF 20% 630VDC RAD
Detailed Description
0.56 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32923C3564M000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
305V
Ratings
X2
Voltage Rating - DC
630V