B32922C3104M000
DigiKey Part Number
495-2319-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922C3104M000
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32922C3104M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V