B32916A3685K000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-4003-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32916A3685K000 |
Description | CAP FILM 6.8UF 10% 760VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.8 µF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32916A3685K000 Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 1.634" L x 1.102" W (41.50mm x 28.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 1.476" (37.50mm) |
Voltage Rating - AC 330V | Applications EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 760V | Ratings X1 |