B32913A3474M000
DigiKey Part Number
495-3252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32913A3474M000
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 760VDC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32913A3474M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
330V
Voltage Rating - DC
760V