B32796E2406K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 1.891
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
40 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32796E2406K
DigiKey Part Number
495-4146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32796E2406K
Description
CAP FILM 40UF 10% 630VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.3 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
630V