B32794D4225K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 686
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
WIMA
In Stock: 0
2.2 µF Film Capacitor 400V 1050V (1.05kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32794D4225K
DigiKey Part Number
495-4802-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32794D4225K
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 1.05KVDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.4 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1050V (1.05kV)