B32778J5367K000
DigiKey Part Number
495-6929-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32778J5367K000
Description
CAP FILM 360UF 10% 575VDC 12-DIP
Customer Reference
Detailed Description
360 µF Film Capacitor 575V Polypropylene (PP), Metallized 12-DIP
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Size / Dimension
2.264" L x 5.118" W (57.50mm x 130.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.283" (58.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
575V
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
1 mOhms