B32676G8755K000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
7.5 µF Film Capacitor 875V Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32676G8755K000
DigiKey Part Number
495-3032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32676G8755K000
Description
CAP FILM 7.5UF 10% 875VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32676G8755K000 Models
Category
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
875V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
Long Life
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C