B32654A1104K000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 1.171
Datasheet
0.1 µF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32654A1104K000
DigiKey Part Number
495-4194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32654A1104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32654A1104K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)