B32653A8153J000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | B32653A8153J000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32653A8153J000 |
Description | CAP FILM 0.015UF 5% 2KVDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.015 µF Film Capacitor 1000V (1kV) 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32653A8153J000 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 100°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 1.043" L x 0.571" W (26.50mm x 14.50mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 1.161" (29.50mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 0.886" (22.50mm) |
Voltage Rating - AC 1000V (1kV) | Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT |
Voltage Rating - DC 2000V (2kV) | Ratings AEC-Q200 |