B32652A7103J000
DigiKey Part Number
495-1358-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32652A7103J000
Description
CAP FILM 10000PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 500V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32652A7103J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
500V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)