B32529C6152K000
DigiKey Part Number
495-76801-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C6152K000
Description
CAP FILM 1500PF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529C6152K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
400V