Image for B32529C6103J289 is not available
B32529C6103J289
DigiKey Part Number
495-2566-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2566-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C6103J289
Description
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529C6103J289 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V