B32526T6565K000
DigiKey Part Number
495-4550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32526T6565K000
Description
CAP FILM 5.6UF 10% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) Radial
EDA/CAD Models
B32526T6565K000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
400V