B32376A5107J030
DigiKey Part Number
495-B32376A5107J030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32376A5107J030
Description
CAP FILM 100UF 5% 750V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 530V 750V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
5.354" Dia (136.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
7.972" (202.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
530V
Lead Spacing
1.329" (33.75mm)
Voltage Rating - DC
750V