B32036A4105M000
DigiKey Part Number
495-77279-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32036A4105M000
Description
CAP FILM 1UF 20% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32036A4105M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.555" (39.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Features
85C/85% Humidity