B32033B4154K000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-77274-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32033B4154K000 |
Description | CAP FILM 0.15UF 10% 1KVDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.15 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32033B4154K000 Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 1.043" L x 0.472" W (26.50mm x 12.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.886" (22.50mm) |
Voltage Rating - AC 350V | Applications Automotive; EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 1000V (1kV) | Ratings AEC-Q200, Y2 |
Dielectric Material | Features 85C/85% Humidity |