B25632E1127K000
DigiKey Part Number
495-B25632E1127K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25632E1127K000
Description
POWER ELECTRONIC CAPACITORS (PEC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.327" Dia (84.50mm)
Height - Seated (Max)
2.008" (51.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)