B25632E0137K900
DigiKey Part Number
495-B25632E0137K900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25632E0137K900
Description
POWER ELECTRONIC CAPACITORS (PEC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130 µF Film Capacitor 900V Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B25632E0137K900 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.327" Dia (84.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
DC Link, DC Filtering; Snubber
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3 mOhms