B25631B1127K100
DigiKey Part Number
495-B25631B1127K100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25631B1127K100
Description
CAP FILM 120UF 10% 1.1KV RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B25631B1127K100 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)
2.559" (65.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4 mOhms