B25620C1427A101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
420 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Power Caps for DC Filtering
B25620C1427A101
DigiKey Part Number
495-7230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25620C1427A101
Description
CAP FILM 420UF 1.1KVDC SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B25620C1427A101 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
-15%, 0%
Lead Spacing
1.260" (32.00mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)