C1166.12.01
DigiKey Part Number
W300-100-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
C1166.12.01
Description
CABLE COAXIAL RG-58 20AWG 100'
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable 20 AWG (0.52mm²) RG-58 100.0' (30.48m) 50 Ohms
Category
Impedance
50 Ohms
Manufacturer
Encore Wire
Length
100.0' (30.48m)
Packaging
Bulk
Jacket Color
Black
Part Status
Discontinued at DigiKey
Usage
Network, RF Signal
Cable Type
Coaxial
Conductor Material
Copper, Bare
Cable Group
RG-58
Dielectric Material
Solid Polyethylene (PE)
Wire Gauge
20 AWG (0.52mm²)
Dielectric Diameter
0.116" (2.95mm)
Conductor Strand
Solid
Shield Material
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shield Coverage
95%
Jacket (Insulation) Diameter
0.195" (4.95mm)