637-M62-332-BN2
DigiKey Part Number
151-637-M62-332-BN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
637-M62-332-BN2
Description
CONN D-SUB HD PLG 62POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
637-M62-332-BN2 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C