634-M44-663-WN6
DigiKey Part Number
151-634-M44-663-WN6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
634-M44-663-WN6
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
634-M44-663-WN6 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Color
White
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C