633-M62-263-WN5
DigiKey Part Number
151-633-M62-263-WN5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
633-M62-263-WN5
Description
CONN D-SUB HD PLG 62POS R/A SLDR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
633-M62-263-WN5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Color
White
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C