633-M26-663-BT5
DigiKey Part Number
151-633-M26-663-BT5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
633-M26-663-BT5
Description
CONN D-SUB HD PLG 26POS R/A SLDR
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
633-M26-663-BT5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C