630-M37-240-WN4
DigiKey Part Number
151-630-M37-240-WN4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-M37-240-WN4
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-M37-240-WN4 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Color
White
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C