630-36W4640-2N1
DigiKey Part Number
151-630-36W4640-2N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-36W4640-2N1
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-36W4640-2N1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C