630-17W2250-2TC
DigiKey Part Number
151-630-17W2250-2TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W2250-2TC
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-17W2250-2TC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C