630-11W1250-1TC
DigiKey Part Number
151-630-11W1250-1TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-11W1250-1TC
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SOLDER
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-11W1250-1TC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Active
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C