629-13W6650-2TC
DigiKey Part Number
151-629-13W6650-2TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-13W6650-2TC
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (7 + 6 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-13W6650-2TC Models
Active
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C