628-M50-323-WT6
DigiKey Part Number
151-628-M50-323-WT6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M50-323-WT6
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
628-M50-323-WT6 Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Shielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C