628-M37-322-BT2
DigiKey Part Number
151-628-M37-322-BT2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M37-322-BT2
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS SOLDER CUP
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
628-M37-322-BT2 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Black
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C