628-M37-221-WN6
DigiKey Part Number
151-628-M37-221-WN6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M37-221-WN6
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Color
White
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C