628-M25-623-GT2
DigiKey Part Number
151-628-M25-623-GT2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M25-623-GT2
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
628-M25-623-GT2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Color
Green
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C