628-M25-322-WN2
DigiKey Part Number
151-628-M25-322-WN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M25-322-WN2
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS SOLDER CUP
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
628-M25-322-WN2 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Color
White
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C