628-43W2622-3TA
DigiKey Part Number
151-628-43W2622-3TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-43W2622-3TA
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS SOLDER CUP
Detailed Description
43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C