628-27W2224-1TC
DigiKey Part Number
151-628-27W2224-1TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-27W2224-1TC
Description
CONN D-SUB RCPT 27POS VERT SLDR
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C