628-25W3624-1N2
DigiKey Part Number
151-628-25W3624-1N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-25W3624-1N2
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Detailed Description
25 (22 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 25W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C