628-21W4624-3TC
DigiKey Part Number
151-628-21W4624-3TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-21W4624-3TC
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS VERT SLDR
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C