628-21W4624-2TC
DigiKey Part Number
151-628-21W4624-2TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-21W4624-2TC
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS VERT SLDR
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C