628-17W5622-2T2
DigiKey Part Number
151-628-17W5622-2T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-17W5622-2T2
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS SOLDER CUP
Detailed Description
17 (12 + 5 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 17W5
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C