628-11W1224-2NB
DigiKey Part Number
151-628-11W1224-2NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-11W1224-2NB
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS VERT SLDR
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C