627W21W1122-2N2
DigiKey Part Number
151-627W21W1122-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627W21W1122-2N2
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS PNL MNT
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627W21W1122-2N2 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
5.00µin (0.127µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C