Image for 627-21W1624-4TC is not available
627-21W1624-4TC
DigiKey Part Number
151-627-21W1624-4TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-21W1624-4TC
Description
CONN D-SUB PLG 21POS PNL MT SLDR
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-21W1624-4TC Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C