621-M50-260-WN2
DigiKey Part Number
151-621-M50-260-WN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621-M50-260-WN2
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
621-M50-260-WN2 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
White
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C