621-M50-260-GN2
DigiKey Part Number
151-621-M50-260-GN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621-M50-260-GN2
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
621-M50-260-GN2 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Green
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C