621-M37-260-WN2
DigiKey Part Number
151-621-M37-260-WN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621-M37-260-WN2
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
621-M37-260-WN2 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
White
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C