ECS-80-12-30-JGN-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-80-12-30-JGN-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-80-12-30-JGN-CT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-80-12-30-JGN-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-80-12-30-JGN-TR
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±20ppm Crystal 12pF 100 Ohms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)
Frequency Tolerance
±20ppm